Besplatni Web Hosting | Web Hosting | Registracija Domena | Supetar | Jeftinije Telefoniranje | Mikrotik Hrvatska | Croatia Holidays | Croatia Apartments

ARHEOLOŠKI ODJEL

 

Voditeljica Odjela: Ana Bobovec

Arheološki odjel Muzeja Moslavine u Kutini počeo je raditi 1963. g. nizom rekognosciranja terena i sondažnih arheoloških istraživanja (1963, 1964, 1966, 1968) što su dala vrlo bogat pokretni arheološki materijal koji ilustrira život na širem području Moslavine u kasnom neolitu, eneolitu, brončanom i željeznom dobu, te u rimskom razdoblju. Arheološka istraživanja obavljena su i na nizu kasnosrednjovjekovnih lokaliteta, a pronađeni predmeti postali su dijelom Arheološke zbirke. Prvi postav Arheološke zbirke otvoren je 1971. g., a arheološka istraživanja i upotpunjavanje zbirke nastavilo se 1990. g.


Ciglenice - Osekovo, temelji istraživanoga i djelomice konzerviranog objekta

 

Danas Arheološki odjel posjeduje više od 5 000 predmeta, uglavnom ulomaka keramike, ali i predmeta od kamena, kosti, bronce, zlata... Inventirani su prema razdobljima kojima pripadaju: prapovijest (1934), antika - rimsko razdoblje (479), kasni srednji vijek. Dio građe još je u postupku inventarizacije. Sustavna arheološka istraživanja provedena su na kasnosrednjovjekovnom burgu Garić gradu (1968-1972), gdje su obavljeni i konzervatorski zahvati.


Dio stalnog postava Arheološkog odjela

 

Istraživanja većeg opsega započela su 1990. g. na lokalitetu tell tipa - na gradini Marić u Mikleuškoj, ali su ostala nedovršena. Na tom su lokalitetu utvrđeni slojevi naseljavanja u kontinuitetu od kasnog neolita do starijega željeznog doba (oko 2500 godina). Godine 1997. započela su i sustavna istraživanja na rimskom lokalitetu Ciglenice u Osekovu (općina Popovača). Tijekom pet jednomjesečnih arheoloških kampanja istraženo je oko 1 000 m2 prostora, te je utvrđeno da je riječ o većem kompleksu rimske vile koji se protezao na oko 25 000 m2. Osim dobro sačuvanih temelja jednog objekta u sklopu vile te tragova hipokausta, nađen je vrlo bogat i raznovrstan pokretni arheološki materijal: ulomci arhitektonskih elemenata svih vrsta, ulomci keramičkih i staklenih posuda, nakit i različiti drugi upotrebni predmeti. Temelji objekta konzervirani su i prezentirani in situ, a istraživanja će se nastaviti.


Dio stalnog postava Arheološkog odjela

Moje cure na temeljima Rimljana

                               back